1894
Instruction and advice for the young bride
by Ruth Smythers
copyright 1894 The Madison Institute.
Newsletter, Fall Issue, 1894
One cardinal rule of marriage should never be forgotten: GIVE LITTLE, GIVE SELDOM, AND ABOVE ALL, GIVE GRUDGINGLY. Otherwise what could have been a proper marriage could become an orgy of sexual lust.
A házasság egyik és legfontosabb alapigazságát sose feledjük: ADJ KEVESET, ADJ RITKÁN és ADJ KELLETLENÜL. Ellenkező esetben, egy rendes házasság is könnyen szexuális orgiává fajulhat.
Most men, if not denied, would demand sex almost every day. The wise bride will permit a maximum of two brief sexual experiences weekly during the first months of marriage. As time goes by she should make every effort to reduce this frequency. Feigned illness, sleepiness, and headaches are among the wife`s best friends in this matter. Arguments, nagging, scolding, and bickering also prove very effective, if used in the late evening about an hour before the husband would normally commence his seduction.
A legtöbb férfi, ha nem utasítják vissza, majdnem minden nap szexet követel. A bölcs feleség a házasság első hónapjaiban hetente két rövid aktust engedélyez a férjnek. Az idő előrehaladtával mindent meg kell tennie, hogy az említett gyakoriságot tovább csökkentse. Színlelt rosszullét, álmosság, fejfájás a nő legjobb barátai ebben az esetben. A civakodás, veszekedés, zsörtölődés is nagyon hatékonyak, főleg ha az esti órákban alkalmazzuk, kb. egy órával azelőtt, hogy a férj elkezdené a csábítást.
1937
Groves-Ross: Boldog vagy-e, asszony?
Cserépfalvi kiadó, Budapest
„Beszélünk a férjes asszony testi és szekszuális, valamint kedélyi alkalmazkodásairól, nehézségeiről és lehetőségeiről. Egyesítve a tudományt a gyakorlati szempontokkal, a könyv rávezet arra az útra, amely mielőtt boldogságot ígér a házaséletben.”
„Lélektanilag szólva, azt a lányt, aki ügyes az udvarlásban, a prostituált típusnak lehet mondani, azt pedig, aki csak a házasságban tündöklik, a Madonna-típusnak.”
„… egy feleség, akinek anyáskodó természete jóval erősebb, mint a párosodási szükséglete, tönkreteheti a házaséletét azzal, hogy inkább anya, mint feleség.”
1955
Kézikönyv nőknek
1955-ben kézikönyvet nyomtattak nőknek, amit Háztartástannak neveztek. Néhány tanács következik a kézikönyvből:
Készítse el a vacsorát időben. Már reggel vagy akár előző este tervezze meg, hogy a férjét finom vacsora fogadja, amikor hazaér a munkából. A férfiak többsége éhes, amikor megérkezik a munkahelyéről és a kedvenc ételének elkészítésével kielégíti a meleg fogadtatás iránti vágyát. Az ön férje sok időt töltött a munkahelyén, fáradt emberek között. Legyen érdekes és vidám. A munkanapja unalmas volt és szüksége van egy kis szórakozásra, és az ön egyik kötelessége, hogy ezt biztosítsa. Legyen boldog, hogy láthatja őt. Hallgassa meg, amit mondani akar és még ha önnek is sok mondanivalója van számára, ne tegye azt közvetlenül a hazaérkezését követően. Először ő beszéljen, biztosan fontosabb dolgok kavarognak a fejében önnél. Ne zavarja. Ne panaszkodjon, ha a férje későn érkezik haza, vagy ha este el akar menni vacsorázni ön nélkül. Vita helyett próbálja meg megérteni mekkora nyomás alatt van a munkája miatt. Amikor otthon van, biztos pihenni és ellazulni szeretne...
2012
Szülészeti (v)iszonyok
Varró Gabriella | Népszabadság
2012. október 5.
Az egészségügyi kultúránk része, hogy a várandós nőket betegként kezelik. Sem a szülés előtt, sem a szülés alatt nem kapják meg a szükséges információkat ahhoz, hogy tudatos döntést hozhassanak arról, hol, melyik kórházban és hogyan akarnak szülni. Általános tudatlanság van abban a tekintetben is, hogy melyik beavatkozásnak mi a következménye, miért nem jó például a tervezett császármetszés, milyenek a választott kórház mutatói, vagy egyáltalán, mik a jogai és lehetőségei a szülő nőnek.
Az azóta megszűnt Egészségbiztosítási Felügyelet 2010-es adatai szerint a magyar szülészetek rémesen rossz állapotban vannak. Harminc százalékukban még mindig kötelező a borotválás, húsz százalékukban a beöntés, holott ezeknek semmi orvosi alapjuk nincs, sőt, előbbi csak növeli a fertőzésveszélyt. Még mindig sok szülészeten (62-ből 42 helyen) végeznek első szülő nők esetében is rutinszerűen gátmetszést, 35 intézményben pedig csak a vajúdás pozíciója választható meg, a szülésé nem, ami nyilvánvalóan az orvos kényelmét szolgálja.